czwartek, 2 sierpnia 2012

Eko moje polecanie

Witam, 

dziś chciałabym Wam zaproponować prostą, przyjemną i naprawdę tanią ekologię do której ostatnio bardzo sama się przekonałam i stosuję. 


 Na początek to od czego mi się to całe "wariactwo" jak to w moim otoczeniu nazywają, czyli pieluszki. 


 Jest ich wiele, są ich setki, w pięknych wzorach, kolorach etc. Najgorszy jest początek, bo jest tego tak dużo, że na dobrą sprawę nie wiadomo z czym się to je, i od czego zacząć. 

Przypomnę Wam tylko, że mój synek niedługo skończy 11 miesięcy a ja dopiero budzę się z niektórymi rzeczami. 

Pieluszki ekologiczne jakie do tej pory sama przetestowałam to pieluszki 
*zwykłe tetrowe, które można używać jak wiemy nie tylko do przewijania




*formowane (tetro, ECOpi, pupeko)- moim zdaniem super,dużo chłoną, na to zakłada się otulacz(przy czym ja używam poliestrowych, bo nie wierzę w wełniane). 

ECOpi


Pupeko 


*kieszonki Babykicks - moim zdaniem dobry pomysł, aczkolwiek na ściągaczach przy nóżkach tak namiękają, że zawsze ma mokre ubranko








*no i otulacze (ImseVimse - fajne, zwłaszcza że mają zawijane rzepy dzięki temu ni niszczą się w praniu; BambinoMio - bardziej pakowne, ładniejsze ale...niestety mają słabsze rzepy i mały bez problemu je rozpina no i nie mieszczą mi się w nie pieluszki ECOpi). 









 Nie mam żadnych pieluszek AIO ani SIO, prefoldów, flanelowych. Mam kilka wkładów bambusowych. 


Ogólnie w tej chwili posiadam 3 kieszonki, 13 formowanek, 4 otulacze, ze 30 tetrowych i 4 wkłady. Czasem zdarz mi się poprostu włożyć w otulacz tetrę złożoną + wkład + otulacz i tu nigdy nie przesiąknęło nic. Z pozostałymi na razie testuje w lato i jest dobrze, ale boję się jak będzie w zimę odnośnie przemakania. Mam nadzieję, że będzie ok, bo nie mam zamiaru przerzucać się na jednorazówki bo za dużo kosztują.


 I tu dochodzimy do kosztów. Wiem, że na początku wydaje się, że to wszystko jest drogie, ale........... w tej chwili (przez ostatnie 3 miesiące) zużywaliśmy dwie paczki pieluszek Babydream(z Rossmanna)na miesiąc - każda kosztuje około 30zł. W ciągu roku wychodzi to 720zł. Na wielorazówki - które mogą też być używane przez następne dzieci wydałam około 821zł. Na pierwszy rzut oka to dużo, ale to się zwraca. To tylko kwota orientacyjna, bo przecież na początku schodzi więcej pieluszek a pod koniec pieluszkowania mniej. Pamiętajmy, że to jest już kwota całkowita, na cały okres pieluszkowania - od urodzenia do czasu przejścia na nocnik, a wiemy, że z tym kiedy do tego dojdzie różnie bywa. Niektóre dzieci szybciej wyrastają z pieluch , inne później. Znam dzieci, które nie poszły do przedszkola bo nie załatwiały się same. Na wszystko przychodzi czas, ale u każdego inaczej. Poza tym biorąc pod uwagę to, że następne dzieci będą z tych pieluszek korzystać to jeszcze lepiej. Oprócz tego najważniejsze zalety to to, że te pieluszki nie uczulają, nie odparzają(jeśli już to bardzo rzadko), nie zawierają kilkuset substancji chemicznych które mogą dziecko uczulać.....z resztą wszystko można poczytać tu , tu . Jeśli chodzi o inne eko sprawy z którymi ostatnio jesteśmy na Ty :) Pranie i sprzątanie. Przekonałam się, jak fajnie i oszczędnie pierze się w orzechach indyjskich. Otóż stało się to po obejrzeniu Pani Gadżet na TVN Style. 



Były tam pokazane różne ekologiczne sposoby prania i Pani ta wspomniała również o orzechach. Otóż moje drogie. Jest coś takiego co się nazywa orzechy piorące. Są to orzechy pochodzenia indyjskiego, tzw mydlane. Zawierają w sobie coś o nazwie saponina czyli "substancję, która jest naturalnym detergentem i ma działanie odtłuszczające, a w kontakcie z wodą tworzy naturalny roztwór mydlany"(źródło - http://ekomama.pl). 1kg tych orzechów kosztuje około 35zł i starcza na rok prania dla 4 osób. Z moich obserwacji wynika, że orzechy są lekko klejące i mają delikatny zapach octu, lecz w efekcie po upraniu wcale się tego nie czuje,a wręcz zapach jest jakby prania wiszącego na wietrze. Moja uwaga: nadają się do prania codziennego niekoniecznie ubrudzonych rzeczy. Mogą lekko szarzeć tkaniny, w związku czym dodaję do każdego prania łyżeczkę sody oczyszczonej(kolejny specyfik - 6zł/1kg w internecie)i tu mamy coś niesamowitego - pranie ma zapach powietrza morskiego :)))))))))))))) I tu przechodzimy do SODY. Moje miłe...sody używam do....... prania - łyżeczka na pranie sprzątania toalety, prysznica, umywalki Ma delikatne działanie wybielające, odplamiające. Coś jeszcze? Aha... Wracając do pieluszek.....namaczam je w olejku lawendowym bo ma działanie odkażające, a potem piorę normalnie w 40stopniach ale dodaję środka odkażającego Bio Nappy Fresh. Łyżkę stołową na 1 pranie + łyżeczka sody+orzechy. Nie gotuję. Raz na miesiąc piorę pieluszki w 90stopniach. I tyle. Cała filozofia. Mam nadzieję, że kogoś przekonałam.


Poniżej podaję linki do stron:


Informacyjne:
Pieluszkarnia
EkoMama i Reni Jusis
NHN - co to?
Trochę edukacji chustowej


Pieluszki:
http://www.wielorazowo.pl/
Niedrogo i fachowo czyli http://ekorodzinka.pl/
Oczywiście PIELUSZKARNIA




Pozdrawiam i oczywiście w razie pytań zapraszam
Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz